TRAVEL through Europe WITHOUT MONEY (World Trip)At the end of summer 2014 I left my job, broke up with my girlfriend and set off for my world trip. In first 2 months I travelled through Europe, transited 12 countries to arrive to Middle East. On the way I came across many challanges to overcome and to travel without money was just first one to start with. Join my travel adventure across the old continent.

Watch all travel documents

Join our tribe of adventurers

Shadow me:
FaceBook:
InstaGrams:
ShortMessages:

You love what I do?

#TravelEurope #TravelWithoutMoney #WorldTrip #TravelVlog #Travel

Made with ♥︎ Pavel Adventurer | I have nothing but freedom | My dream is world wide peace

source

20 thoughts on “TRAVEL through Europe WITHOUT MONEY (World Trip)

  1. I love your videos. Wonder why there are not so many views or subscribers. Definitely worth watching. I can only dream to do what you did. I wish I'd draw inspirations from your experience. Regards from Indonesia.

  2. Já kdybych mohl tak bych jel kolem světa a vzal bych si aspon kartu s penězi (třeba s 30 tisíci) na jídlo atd hygienu snažil bych se utratit co nejméně. Ale byla by mi hanba se přiživovat na místních lidech.. Je zvykem lidem dát nějaký dar,když tě pozvou do svého domu jako hosta (např.víno,tabák,čokoládu,bonboneru atd.). Vím že tam máš že je to cestovaní bez peněz jako challenge,spíš sem čekal že to bude videjko o tom, že jsi nezaplatil ani korunu za jízdu stopem,což mi ani trochu nevadí,když někdo jede tím směrem.Ale vadí mi prostě to že tě někdo pozve do svého domu dá ti jídlo,nocleh a ty jim jen poděkuješ a odejdeš.. Snad tohle nedělá více cestovatelů,aby si o nás nezačali myslet že jsme socky… Základní potřeby člověka bych nepočítal jako porušení pravidla "Na cestě evropou bez peněz" to že si tu dobu koupíš jídlo za své by nikomu nevadilo + kdyby si ve videu třeba řekl "Lidi musel jsem těmto užasným lidem koupit aspon flašku nebo bonbony(s vysvětlením že dary se nepočítají" tak bych to a ji ocenil… Low cost cestovaní ano,ale tohle mi přijde moc žebrácký..Sorry za upřímnost…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *